Reklama
  • Poniedziałek, 18 listopada 2013 (15:00)

    Siniejące dłonie: Jak je pielęgnować

„Wraz z zimą powraca mój problem – marznące ręce, zaczerwienione lub nawet sine od zimna. Nie wiem, jak je pielęgnować i jakim kolorem malować paznokcie, by ręce wyglądały lepiej”. Agata, 22 lata, Gdańsk

Jeśli ręce przemarzły, będą wrażliwe na zimno przez kilka kolejnych sezonów.

Reklama

Zmienione z zimna, zaczerwienione ręce to problem nastolatek i młodych kobiet. Skłonność do gwałtownej reakcji na chłód to rodzaj nerwicy naczyniowo- ruchowej.

Jeżeli obserwuje się też początkowe zbielenie pojedynczych palców, a zaczerwienienie pojawia się później, to można mówić o tzw. objawie Raynauda.

Przyczyna bywa banalna

Słabsze ukrwienie rąk. Naczynia krwionośne u młodych kobiet reagują szybko na zimno, gwałtownie kurczą się, a potem rozszerzają i pojawia się przekrwienie. Zwykle objawy te ustępują z wiekiem. Ale zdarza się, że objaw Raynauda sygnalizuje choroby autoimmunologiczne, np. twardzinę (polega ona m.in. na włóknieniu skóry).

Co zrobić, by to wykluczyć

By to wykluczyć, konieczna jest wizyta u lekarza, który zleci badanie przeciwciał. Gdy ręce przemarzają, pomocne będą suplementy, np. z kwasami omega 3, 6 lub z wiesiołkiem.

Dobry efekt dają rozgrzewające kąpiele parafinowe i gimnastyka rąk pobudzająca krążenie. W gabinetach medycyny estetycznej stosuje się zabiegi laserem IPL. Zadziała on na zmiany rumieniowe, jeśli zostanie wykonany wtedy, gdy ręce są zaczerwienione.

Warto połączyć nakładanie kremu z codziennym masażem dłoni.

Jeżeli dłonie czerwienią się pod wpływem zimna, trzeba wzmacniać ich naskórek i pobudzać krążenie. Możemy to robić same, masując jedną rękę za pomocą kciuka i palca wskazującego drugiej. Zaczynamy od koniuszków palców i masujemy dłoń ruchami rozcierającymi aż ponad nadgarstek.

Ręce smarujemy kremem lub oliwką

Na koniec głaszczemy dłoń, począwszy od palców, po przegub ręki. Przed masażem ręce smarujemy kremem lub oliwką, która wzmocni barierę naskórka. W salonach kosmetycznych stosuje się intensywne zabiegi „zagęszczające” skórę rąk i gimnastykujące śródbłonki naczyń dłoni.

Należy do nich minilift dłoni. Zabieg polega na aplikacji preparatu, który „pracując”, powoduje kurczenie się mięśni. Pobudza to cyrkulację krwi.

Ważna jest profilaktyka

Potem naciera się dłonie olejkiem z witaminą E, by skórę odżywić. W efekcie ręce są rozjaśnione i gładkie. By odżywić dłonie, stosuje się koktajle witaminowe w połączeniu z ultradźwiękami.

Na co dzień ważna jest profilaktyka: unikamy mycia rąk tuż przed wyjściem na chłód, bo wilgoć wzmaga skłonność do czerwienienia. Rękawice nakładamy jeszcze w domu.

Nim pomalujemy paznokcie, trzeba wygładzić dłonie i skórki.

Jeśli ręce mają skłonność do przemarzania, są zwykle suche i podrażnione, co widać już po przesuszonych skórkach wokół paznokci.

Najpierw trzeba je więc gruntownie nawilżyć i odżywić, tak aby szorstka skóra i odstające skórki nie zepsuły efektu manikiuru.

Nawilżająca oliwka do skórek

W domowej pielęgnacji sprawdzą się lekko natłuszczające kremy z dodatkiem mocznika, gliceryny i witaminy A.

Oprócz tego w salonach można zaopatrzyć się w nawilżającą oliwkę do skórek we flamastrze i używać jej kilka razy dziennie.

Najlepsze ciepłe odcienie lakierów

Taki preparat kosztuje ok. 10 zł i wystarczy na dwa miesiące. Czasem domowe zabiegi to za mało, by wygładzić ręce. Wtedy mogą pomóc profesjonalne peelingi i witaminowe maski, np. z witaminą A.

Malując wygładzone dłonie, wybierajmy takie kolory, które

odwrócą uwagę od zaczerwienionej czy sinawej skóry. Najlepsze będą ciepłe odcienie lakierów, np. modny koralowy czy brzoskwiniowy beż. Rezygnujemy za to z chłodnych kolorów, takich jak niebieski, granatowy czy zimna czerwień, bo podkreślają siny odcień.

Olivia
Więcej na temat:dłonie | przyczyna

Zobacz również

  • W dojrzałym wieku często mamy problemy z prawidłowym przepływem limfy, co powoduje opuchliznę pod oczami, ale także cienie czy sińce. Może to być też dziedziczna przypadłość. Jak zaradzić temu... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.