Reklama
  • Środa, 1 marca 2017 (10:00)

    SOS dla skóry

Zima to bardzo trudny okres dla naszej skóry. Zobacz, jak o nią zadbać.

Reklama

Kiedy słupek rtęci spada, cierpi na tym nasze ciało. Nie tylko fragmenty skóry bezpośrednio wystawione na działanie mrozu, takie jak twarz i dłonie, lecz także nogi. Ponadto suche powietrze w pomieszczeniach sprawia, że praktycznie cała skóra jest poddawana torturom. Jak ją zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem mrozu? Są dwie podstawowe zasady – właściwy ubiór i odpowiednia pięlęgnacja.

Noś luźne ubrania

Nasza skóra potrzebuje ochrony przed zimnem. Zrezygnuj więc z obcisłych ubrań, bo nie tylko będziesz dotkliwiej odczuwała chłód, ale też możesz doprowadzić do zapalenia tkanki podskórnej. Wybieraj luźną odzież z miękkich tkanin i pamiętaj o ubieraniu się na cebulkę – zakładaniu kilku warstw. Najbardziej bowiem izolują przed zimnem przestrzenie powietrza między poszczególnymi warstwami stroju.

Natłuszczaj skórę

Częste wahania temperatur sprawiają, że naczynia krwionośne to się rozkurczają, to znów kurczą. Może to sprawić, że na stałe się rozszerzą, a nawet mogą popękać. Efektem będzie nieestetyczny rumień lub pajączki na skórze, które już nie znikną, a najbardziej będą widoczne w okresie zimowym. Aby nie dopuścić do takich szkód, niezwykle ważne jest zrezygnowanie z kosmetyków nawilżających na dzień na rzecz kremów do twarzy i balsamów do ciała mocno natłuszczających skórę, tworzących barierę przed wiatrem i mrozem. Pamiętajmy też, że twarz zimą jest narażona na szkodliwe działanie promieni UV, zwłaszcza gdy leży śnieg, który odbija promienie słoneczne.

Katusze cierpi także skóra na nogach, zwłaszcza od kostek do kolan, smagana wiatrem, gdy chodzimy w rajstopach lub spodniach bez dodatkowej warstwy pod nimi. Pojawiają się spękania, pocierana skóra wręcz się osypuje. By choć odrobinę zregenerować naturalną warstwę lipidową i nie dopuścić do dalszych zniszczeń, pamiętaj o smarowaniu ciała natłuszczającymi balsamami. Nie rób tego nigdy tuż przed wyjściem na dwór, zawsze odczekaj około 30 minut. Jeśli skóra bardzo popękała, możesz ją „opatrzyć”, stosując krem z pantenolem, maść z witaminą A, kamforą lub propolisem.

Pierwsza pomoc

Co, jeśli wskutek przebywania na mrozie twoja skóra jest czerwona, piecze i boli? Weź prysznic, ale nie polewaj się gorącą, tylko letnią wodą. Po osuszeniu skóry natłuść ją oliwą lub balsamem.

Takie jest życie

Zobacz również

  • Żurawina ma działanie rozjaśniające skórę, więc doskonale się sprawdzi w walce z posłonecznymi przebarwieniami. Maseczka dodatkowo zmiękczy, nawilży i zrelaksuje skórę. Jej przygotowanie jest... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.