Reklama
  • Środa, 1 marca 2017 (13:05)

    Żegnamy pajączki

Pojawiają się na twarzy lub nogach i są skutkiem kruchości naczyń krwionośnych. Potrafią być zmorą. Jak się ich pozbyć?

Reklama

Najłatwiej zapobiegać ich powstawaniu, stosując preparaty wzmacniające ścianki naczyń (suplementy zawierające rutynę i kosmetyki np. z witaminą K). Zmniejszymy również prawdopodobieństwo ich wystąpienia, jeśli zrezygnujemy z papierosów i alkoholu (sprzyjają poszerzaniu naczyń).

Kiedy się już jednak pojawią, możemy zdecydować się na zabiegi, których celem jest zamknięcie poszerzonego naczynia. Szczegóły przedstawia dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda, specjalista alergolog, internista, lekarz medycyny estetycznej, dyrektor medyczny Instytutu Medestetis.

Elektrokoagulacja Eltron 80

Metoda dermatochirurgiczna, polegająca na ścinaniu białka żywych tkanek za pomocą prądu zmiennego o wysokiej częstotliwości, wywołującego na końcach elektrody wysoką temperaturę (ponad 200°C). Powoduje to zamknięcie naczyń i denaturację białkowych struktur skóry, dzięki czemu zabieg jest bezkrwawy i bardzo skuteczny.

Zabieg wykonywany jest przez lekarza specjalistę medycyny estetycznej po ustaleniu wskazania do zabiegu oraz wykluczeniu przeciwwskazań w trakcie konsultacji lekarskiej. W zależności od celu zabiegowego lekarz wykonujący zabieg ma do dyspozycji elektrody o różnym kształcie, tj. igłę, igłę z kulką, nóż lub elektrodę do bezinwazyjnego zamykania naczynia bez nakłuwania skóry.

W miejscu wykonania zabiegu pozostaje drobny strup, pod którym skóra goi się zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu dni. Zabieg zazwyczaj nie wymaga okresu rekonwalescencji, ale miejsce wykonania zabiegu może być przez kilka dni podrażnione i obolałe. Wygojenie strupa następuje w okresie do 2 tygodni.

Skleroterapia

Zabieg pomaga pacjentom ze schorzeniami żylnymi. Do żył podaje się specjalny preparat wywołujący ich zamknięcie, a ostatecznie – wyłączenie z układu. Żyła po krótkim czasie przestaje być drożna, zostaje wchłonięta przez organizm, dzięki czemu przestaje być widoczna.

Lekarz, używając bardzo cienkiej igły, wprowadza do chorego naczynia żylnego preparat, który w bardzo szybkim tempie powoduje obkurczanie się żyły. Dawka jest dobierana indywidualnie. Może to być substancja w postaci roztworu (drobne żylaki i pajączki) lub w postaci pianki (schorzenia większych naczyń krwionośnych).

Liczba nakłuć zależy od rozległości zmiany żylnej. Wykorzystanie do zabiegu bardzo cienkich igieł sprawia, że zabieg nie tylko ma wysoką skuteczność, ale jest również bezbolesny. Po zabiegu istotne jest zastosowanie się pacjenta do zaleceń lekarza.

Na kończynę poddaną leczeniu, po wykonaniu skleroterapii, należy założyć specjalny produkt uciskowy, np. pończochę. W miejscach nakłuć ucisk można zwiększyć, wykorzystując do tego tampony opatrunkowe. K

ompresje powinno stosować się w sposób ciągły przez pierwsze 24 godz., zaś tuż po skończonym zabiegu pacjent powinien spacerować 30 minut. Przeciwwskazania: ciąża, okres karmienia piersią, uczulenie na polidokanol.

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.